Tysiące uczestników, setki opowieści, dziesiątki wyjątkowych wydarzeń. Relacja z festiwalu Kierunek GZM 2024

Materiał informacyjny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
W ostatni weekend (28-30.06) czerwca odbyła się trzecia edycja festiwalu Kierunek GZM. To największy w Polsce festiwal mikrowypraw. W tym roku mieszkańcy i turyści mieli do dyspozycji aż 178 wycieczek oraz dwa specjalne wydarzenia. Atrakcje te przyciągnęły tłumy chętnych do poznania uroków i tajemnic Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

-Turystyka lokalna to ciągle rosnący trend. Aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kierunek GZM ma trzy lata i mamy coraz więcej wycieczek i chętnych do udziału. Kierunek GZM to niezobowiązująca rozrywka, inspiracja i edukacja dla każdego – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.

Odkrywanie lokalnych skarbów

Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem, kiedy to pierwsi uczestnicy wyruszyli na wycieczkę śladem katowickich neonów. W sobotę i w niedzielę czekały na nich wycieczki piesze, rowerowe, autobusowe, kajakowe, a nawet balonowe.

W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz dwa wydarzenia specjalne. Zwiedzający mogli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne, takie jak budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, nowa siedziba Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej czy zabytkowy budynek Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Wśród atrakcji znalazło się również zwiedzanie zaplecza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny.

W Bytomiu uczestnicy wycieczek fotografowali wyjątkowe podwórka, a w Tychach podziwiali modernistyczną architekturę. Bieruń zaprosił festiwalowiczów do wspinaczki na niezwykłe hałdy, a Tarnowskie Góry do poznania swojego dziedzictwa, uwiecznionego na wyjątkowej filiżance. I tak można by jeszcze długo wymieniać.

Każda z wycieczek była starannie zaplanowana, aby uczestnicy mogli w pełni docenić bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze regionu. Przewodnicy dzielili się nie tylko wiedzą, ale i pasją, wprowadzając uczestników w niezwykłe historie miejsc i ludzi, które na co dzień mogą umykać naszej uwadze.

Wydarzenia specjalne

W Pyskowicach odbyła się pierwsze z wydarzeń specjalnych – Muzyczne śniadanie GZM w Parku Miejskim, w jego ramach – joga na świeżym powietrzu, występy ulicznych muzyków oraz plecenie wianków. W ciągu dnia odbyły się tu również loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą, czyli wymarzone atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku. Uczestnicy mieli okazję zrelaksować się na świeżym powietrzu, podziwiać okolicę z perspektywy balonu oraz doświadczyć przygody na wodzie.

Z kolei w sobotni wieczór, Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej zorganizowała Metrodisco – wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przyciągnęło tłumy. Metrodisco było prawdziwym hitem. W postindustrialnych przestrzeniach Fabryki, w rytmach elektronicznych setów granych przez twórców z miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, goście mogli bawić się do późnych godzin nocnych. Na dwóch scenach wystąpiło pięciu didżejów: Se7en (Gliwice), Lelle (Łaziska Górne), Alexsoundra (Sosnowiec), KOMX (Siewierz) oraz Thomas Sun (Dąbrowa Górnicza). Muzyka płynąca z głośników wypełniła przestrzeń Fabryki Pełnej Życia, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Edukacja i ekologia

Podczas festiwalu uczestnicy mieli również okazję do nauki. W programie znalazły się wycieczki, podczas których przewodnicy opowiadali o architekturze, historii, przyrodzie i lokalnych bohaterach takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT. W Świętochłowicach można było nauczyć się rozpoznawać ptaki i drzewa, a w Bieruniu poznać tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe.

Jednym z ważnych aspektów tegorocznego festiwalu była promocja ekologicznego stylu życia. Odwiedzający mogli korzystać z bezpłatnego transportu zbiorowego, co zachęcało do rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego. Wystarczyło pobrać specjalny kupon ze strony internetowej kierunekgzm.pl. Organizatorzy zadbali o to, aby każda z wycieczek była nie tylko atrakcyjna, ale i edukacyjna, dając uczestnikom możliwość edukacji przez zabawę.

Podsumowanie

Trzecia edycja „Kierunek GZM” okazała się ogromnym sukcesem. Wydarzenie zgromadziło tysiące osób, które miały okazję odkryć i doświadczyć niezwykłych miejsc oraz inspirujących historii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Festiwal pokazał, że aby przeżyć coś wyjątkowego, nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko – wystarczy rozejrzeć się dookoła i odkryć piękno lokalnych atrakcji. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję, która z pewnością będzie równie pełna niespodzianek.

„Kierunek GZM” to doskonała okazja do poznania metropolii w niecodzienny sposób, a także inspiracja do dalszych lokalnych eksploracji. Już teraz można z niecierpliwością czekać na kolejne wydarzenia, które będą kontynuować misję przybliżania mieszkańcom i turystom piękna oraz różnorodności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tysiące uczestników, setki opowieści, dziesiątki wyjątkowych wydarzeń. Relacja z festiwalu Kierunek GZM 2024 - Dziennik Zachodni

Wróć na wojkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto