Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stwórz balkonową łąkę przyjazną pszczołom

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Bez pszczół i innych zapylaczy nie byłoby owoców, warzyw oraz blisko 70% innych roślin. Te owady są kluczowe dla całego ekosystemu. Z drugiej strony, są one bardzo czułe na zmiany klimatu i działalność człowieka, przez co w Polsce blisko połowa ich gatunków jest zagrożona wyginięciem. Jak możemy im pomóc? Posadźmy rośliny na balkonie!

Balkon przyjazny pszczołom to koncepcja, w której na naszym balkonie sadzimy rośliny miododajne, czyli takie, których pyłek i nektar stanowi pożywienie dla zapylaczy. Wystarczy tylko kilka sadzonek lub nasion odpowiednich kwiatów i ziół, żebyśmy mogli pomagać pszczołom i żyć bardziej ekologicznie, przy okazji ciesząc oko pięknymi kolorami na balkonie.

Fiołki, róże i bazylia

W zależności od ilości posiadanego miejsca na balkonie, powinniśmy zaplanować, czy chcemy, aby nasz balkonowy ogród pełnił funkcję tylko cieszącą oko, czy bardziej praktyczną – np. z sadzonkami różnych ziół. – Na kwiecisty balkon przyjazny pszczołom doskonale nadadzą się fiołki ogrodowe, popularnie zwane bratkami, lawenda, która dodatkowo odstrasza komary, nasturcje, bogata w pyłek aksamitka czy zawilec. Dobre będą także astry, róże, cynie, dalie i nagietki. Wszystkie te kwiaty będą przez długi czas wabić pszczoły na nasz balkon, jednocześnie ciesząc oko i nos – mówi Pani Barbara, właścicielka jednego ze sklepów ogrodniczych w Katowicach. Jeśli chcemy, aby nasz ogródek pełnił funkcję bardziej praktyczną, możemy posadzić różnego rodzaju zioła, które wykorzystamy później w kuchni. – Tutaj doskonale sprawdzą się takie rośliny, jak bazylia, tymianek, kolendra, melisa, szałwia czy oregano. Wszystkie te zioła i kwiaty są niezwykle łatwe w uprawie i nie sprawią kłopotu nawet początkującym osobom – mówi Pani Barbara.

Bez chemicznych nawozów

Gdy rośliny już znajdą wygodne miejsce na naszym balkonie, musimy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie stosować sztucznych środków ochrony roślin. Są one zabójcze dla pszczół. W sklepach ogrodniczych znajdziemy dziesiątki ekologicznych alternatyw dla trujących środków na mszyce i inne szkodniki. Tak samo wygląda sprawa z nawożeniem roślin – zamiast chemicznych nawozów mineralnych, możemy zastosować np. biohumus, który tworzony jest z dżdżownic i praktycznie nie da się go przedawkować.

Nowa pasja na balkonie

Stworzenie ogrodu lub miniłąki na balkonie może być dla nas początkiem nowej pasji. – Sadzenie kwiatów wydawało mi się zawsze nudne. Ale to tylko 1-2 godziny pracy i mój balkon wygląda zupełnie inaczej, a widok pszczół i kolorowych kwiatów powoduje, że nawet na środku blokowiska, człowiek może odetchnąć i się zrelaksować – mówi Dagmara, mieszkanka Dąbrowy Górniczej. Sam koszt zbudowania takiego ogrodu również jest niewielki – doniczki balkonowe kupimy nawet już za 7 złotych, a ziemia nie powinna kosztować nas więcej niż 5-10 zł za 25 litrów. Cena samych kwiatów i ziół może się wahać – za sadzonki fiołków zapłacimy 1-2 zł, natomiast ceny innych roślin mogą wynosić nawet kilka-, kilkanaście złotych. To od nas zależy, co posadzimy na balkonie. Cokolwiek to będzie, pszczoły nam podziękują!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto