Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach. Orkiestry zagrały dla mieszkańców. Pamiętają o górniczych tradycjach

PAS
Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec/FB T. Szczerba
Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach. W obu tych miastach kopalnie i górnicy na trwałe wpisali się w codzienne życie, a dzięki wydobyciu tego kruszcu utrzymywały się przez lata całe rodziny. Dziś nikt już tutaj nie fedruje, szyby stanowią świadectwo przeszłości, ale Dzień Górnika to nadal wielkie święto.

Z okazji Dnia Górnika w dwóch czeladzkich kościołach, wybudowanych przed stu laty przy współudziale kopalń Czeladź i Saturn, odbyły się w niedzielę 4 grudnia uroczyste msze święte, poświęcone braci górniczej. Jak przekazał burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec zarówno w kościele św. Stanisława na Starym Mieście jak i kościele pw. Matki Bożej Bolesnej na Starych Piaskach podczas nabożeństw księża prosili patronkę górników św. Barbarę o to, by czuwała na zdrowiem i życiem wykonujących skrajnie niebezpieczną pracę górników. Modlitwa kierowana była także w stronę tych, którzy są już na zasłużonym odpoczynku a także tych górników, których nie ma już wśród nas. W tych tradycyjnych mszach uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, także oddając część wszystkim górnikom.

Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach. Orkiestry zagrały dl...

- Szczególnie uroczysta była msza święta, w której uczestniczyła duża delegacja górników reprezentujących czeladzki CZOK i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Po mszy, jak co roku, przy dźwiękach górniczej orkiestry korowodem górnicy i ich rodziny oraz wielu mieszkańców Starych Piasków, udali się na teren CZOK, by pomodlić się i złożyć kwiaty pod figurą św. Barbary. Ta kiedyś była na dole kopalni Czeladź a teraz zdobi teren i czuwa nad bezpieczeństwem górników Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń na Piaskach. Razem z radną Moniką Pawlik, która reprezentowała Radę Miejską, złożyłem tam kwiaty i skierowałem życzenia do wszystkich górników. Szczególnie tych, którzy pracują w CZOK, zakładzie, który w symboliczny sposób łączy teraźniejszość z bogatą górniczą przeszłością naszego miasta – podkreślił Zbigniew Szaleniec.

Górnicze tradycje do dziś kultywowane są także w Wojkowicach. Tutaj Kopalnia Węgla Kamiennego Jowisz prowadziła eksploatację w latach 1912–2000. Tak więc 4 grudnia na ulicach również pojawiła się górnicza orkiestra.

- Barbórka to tradycja i jednocześnie wyjątkowe dla mnie święto. Z jednej strony, rodzinna tradycja górnicza, z drugiej święto patronki świętej Barbary, a dla Polaków 4 grudnia, to dzień wszystkich górników. Dlatego chcę złożyć wam najlepsze życzenia i wyrazy najgłębszego szacunku. Najlepsze życzenia kieruję także to wszystkich Barbar, a to z okazji imienin, dużo radości i zdrowia – przekazał Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barbórka 2022 w Czeladzi i Wojkowicach. Orkiestry zagrały dla mieszkańców. Pamiętają o górniczych tradycjach - Będzin Nasze Miasto

Wróć na wojkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto