Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin Gimnazjalny 2019: polski, historia, WOS. Co było na egzaminie? [ARKUSZE, PYTANIA, KLUCZ ODPOWIEDZI]

red.
Egzamin gimnazjalny 2019: polski [PYTANIA, ODPOWIEDZI, HARMONOGRAM]. Mimo strajku nauczycieli, uczniowie kończący naukę w gimnazjach zmierzą się z trzydniowym egzaminem gimnazjalnym. W środę 10 kwietnia, zasiedli do arkuszy z części humanistycznej, na którą składa się język polski, historia i WOS.

W galerii powyżej widzicie już arkusze z historii i WOSu oraz j. polskiego. Odpowiedzi niebawem!

Egzamin Gimnazjalny 2019: polski, historia, WOS. Co było na egzaminie? [ARKUSZE, PYTANIA, KLUCZ ODPOWIEDZI]

Mimo strajku nauczycieli, w całej Polsce odbyły się dziś egzaminy gimnazjalne. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzaminy z historii nie doszły do skutku jedynie w trzech szkołach, a z języka polskiego tylko w jednej. Jednak tam, gdzie wszystko przebiegło zgodnie z planem, uczniowie byli zadowoleni.

- Dość łatwy był. Było dużo historii, o średniowieczu, o starożytności też trochę było. No nie było trudne – powiedziała jedna z gimnazjalistek z Białegostoku.

- Historia i WOS poszły mi bardzo łatwo. Z polskim było trochę trudniej, ale jakoś z rozprawką sobie poradziłem – dodał uczeń ze Szczecina.

W sumie do egzaminów przystąpiło dziś 350 tys. uczniów.

Czy egzamin z języka polskiego był trudny? Zapytaliśmy uczniów. Zobacz wideo:

Wcześniej pisaliśmy:

Egzamin Gimnazjalny 2019: polski, historia, WOS. Co będzie na egzaminie?

Egzamin gimnazjalny w części humanistycznej, czyli z języka polskiego i z historii odbędzie się 10 kwietnia, o godz. 9 i 11. Uczniowie przystąpią do niego, mimo trwającego strajku nauczycieli. Komisje egzaminacyjne mają zostać uzupełnione przez inne osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne, m.in. pracowników świetlic czy emerytowanych nauczycieli, ale również nauczycieli, którzy zrezygnują na czas egzaminów ze strajków. Jak zaznaczył Michał Dworczyk z kancelarii premiera w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie TVN24, egzamin ne pewno się odbędzie.

Nie ma możliwości, aby termin egzaminu gimnazjalnego został przesunięty

Egzamin gimnazjalny z historii rozpocznie się w środę, o godz. 9, a egzamin z języka polskiego o godz. 11. Oba składają się na część humanistyczną, która podobnie jak część przyrodnicza jest obowiązkowa dla gimnazjalistów.

Egzamin Gimnazjalny 2019: polski, historia, WOS. PRZECIEKI

W internecie uczniowie szukają informacji na temat, co może się pojawić na egzaminie gimnazjalnym. Często przy okazji trafiają na tzw. przecieki, pytania, odpowiedzi z polskiego czy historii. Om ile, próbne testy mogą się przydać do nauki, o tyle tego typu podpowiedziami lepiej nie sugerować się na egzaminie. Bowiem przecieki z polskiego i historii na egzaminie gimnazjalnym to po prostu ściema. To co naprawdę będzie na egzaminie gimnazjalnym w części humanistycznej tak naprawdę okaże się dopiero w środę w salach egzaminacyjnych.

Przecieki z egzaminu gimnazjalnego 2019 są po prostu nie możliwe. A nawet ewentualny przeciek to tylko szkoda dla uczniów. Bowiem, gdyby do niego doszło, to egzamin zostałby unieważniony i powtórzony. Dlatego nagłówki typu "Wiemy, co będzie na egzaminie gimnazjalnym z polskiego i matematyki" to ściema a często nawet próby oszustwa, bowiem za udostępnienie rzekomych rozwiązań, trzeba zapłacić w formie SMS.

Egzamin gimnazjalny 2019: Co będzie na egzaminie z polskiego, historii i WOS?

Język Polski

Tutaj już można spekulować, bowiem uczniowie często trafnie przewidują czego się spodziewać. Często sugestie pojawiają się również na egzaminach próbnych. No i zwyczajnie zakres lektur i wiedzy jest ograniczony programem. Dlatego na pewno na egzaminie gimnazjalnym nie pojawi się nic, czego uczniowie nie przerabiali na lekcjach. Uczniowie też mają swoje typy.

Egzamin z języka polskiego opiera się na fragmencie lektury, do którego uczniowie muszą odpowiedzieć na zadane pytania w formie otwartej jak i zamkniętej. Odpowiedzi najczęściej ukryte są w tekście. Oprócz tego trzeba również odpowiedzieć na zestaw pytań testowych oraz otwartych. Podczas próbnego egzaminu pojawiły się m.in. pytania typu:

  • W którym słowniku sprawdzisz znaczenie słów partykularny, konformizm?
  • Czy warto czytać literaturę fantasy? Uzasadnij
  • Oceń prawdziwość poniższych twierdzeń
  • Dokończ zdanie, wybierz właściwą odpowiedź

W sumie na egzamin składają się 22 pytania otwarte i zamknięte oraz dwa teksty, o które opiera się większość z nich. Na ich rozwiązanie uczniowie mają od 90 do 135 minut.

Historia i WOS

Egzamin z historii i WOS-u składa się z 25 pytań otwartych i zamkniętych. A także pytań do tekstów źródłowych oraz map i rysunków. Przykładowe pytania, jakie pojawiły się na egzaminie próbnym to m.in.:

  • Dokończ zdanie, wybierz poprawna odpowiedź
  • Państwo, którego dotyczy powyższy opis to
  • na ilustracji przedstawiono kolumnę
  • Oceń prawdziwość zdań z tekstu źródłowego

Egzamin z historii i WOS-u składa się z 25 zadań, na których rozwiązanie uczniowie mają od 60 do 90 minut.

Egzamin Gimnazjalny 2019 - HARMONOGRAM

Część humanistyczna - 10 kwietnia 2019 (środa)
• z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00
• z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

Część matematyczno-przyrodnicza - 11 kwietnia 2019 (czwartek)
• z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00
• z zakresu matematyki - godz. 11:00

Język obcy nowożytny - 12 kwietnia 2019 r. (piątek)
• poziom podstawowy - godz. 9:00
• poziom rozszerzony - godz. 11:00

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto